Insolvenční rejstřík

Insolvenční rejstřík (dále jen "IR") je veřejný seznam dlužníků veřejné správy, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti. Tento registr dlužníků shromažduje informace o fyzických osobách a firmách, které dlouhodobě nedodržují své finanční závazky. Popis informací, které lze z IR získat najdete dále v článku. Jedná se o oficiální databázi dlužníků ČR, do které zapisuje informace rejstříkový soud. V tomto rejstříku jsou pak vedeni jak dlužníci, tak insolvenční správci, kteří se zpeněžením majetku dlužníků snaží uspokojit pohledávky věřitelů.

Co je insolvence

Insolvence je typ soudního řízení, jehož cílem je vypořádání se s dluhy dlužníka tak, aby zároveň došlo k alespoň částečnému uspokojení věřitelů. Dlužník, který nezvládá plnit své závazky (dlužník může být i v exekuci), může požádat o tzv. oddlužení, jenž je jedno ze tří způsobů, jak úspěšně vyřešit insolvenci (neboli úpadek dlužníka). V průběhu oddlužení je pak dlužníkovi strhávaná část výplaty, která je předána insolvenčnímu správci, který tyto prostředky rozděluje mezi jednotlivé věřitele. Během celé doby oddlužení je dlužník chráněn před exekutory a věřiteli pomocí soudu a insolvenčního zákona. Dluhy v průběhu oddlužení již dále nenarůstají (úroky, penále, atd...). Pro úplnost jsme na našem blogu připravili článek, který se věnuje porovnání exekuce vs insolvence.

Jak zahájit insolvenci

Insolvence se zahajuje vždy na návrh samotného dlužníka, ovšem platí, že dlužník nemůže insolvenci vyhlásit sám, ale musí být zastoupen advokátem nebo insolvenčním správcem. Insolvenci lze řešit například již výše zmíněným oddlužením neboli osobním bankrotem. Jedná se o velmi komplexní proces, jehož výsledkem je zbavení dluhů dlužníka, ale zároveň to také značí, že dlužník bude veden v evidenci dlužníků IR a to i několik let od ukončení insolvence. Jelikož se jedná o velmi náročný proces, doporučujeme se obrátit ohledně podání insolvenčního návrhu na advokátní kancelář. Více o insolvenci zde.

Jak získáváme informace z IR

V insolvenčním rejstříku se podobně jako v evidenci exekucí dají vyhledat dlužníci třemi způsoby:
Jméno + datum narození - dlužník se v registru dlužníků IR bude vyhledávat pomocí zadaných iniciálů a data narození. Tento přístup umožňuje nalézt více různých dlužníků (kteří mají ovšem stejné jméno a datum narození) současně. Pokud se tak stane, pak se dají jednotlivé insolvence roztřídit například pomocí rodného čísla či adresy. Tato shoda je však velmi vzácná.
Rodné číslo - Dle rodného čísla je dlužník v registru jednoznačně identifikován a v případě pozitivního nálezu se všechny nalezené záznamy vztahují pouze k tomuto jednomu subjektu.
Identifikační číslo - poslední způsob vyhledávání v registru dlužníků je možný dle IČO. V dlužnickém registru IR se dají dle IČO vyhledat jak právnické, tak fyzické osoby, ale kvůli zachování konzistence s CEE, vyhledáváme dle IČO pouze firmy. Fyzické osoby se dají dohledat jedním ze dvou výše uvedených způsobů. I v tomto případě platí, že je dlužník v IR jednoznačně identifikován a všechny nalezené insolvence jsou vztažené ke konkrétní společnosti.

Informace obsažené ve výpisu

Výpis z insolvenčního registru obsahuje pouze základní informace o insolvenci. Výpis tedy slouží především k přehledu počtu insolvencí dlužníka a v případě nalezených insolvencí i přehledu o tom, zda je insolvence již ukončena či nikoliv. Pokud se dotazující zajímá o insolvence detailněji, lze si insolvenci otevřít přímo na webovém rozhraní Justice a všechny detailní informace získat tam. Odkaz na detail insolvence získáte pomocí našeho pdf exportu jednotlivých insolvencí. Výpis insolvencí spolu s dalšími důležitými informacemi získáte na našem webovém portálu www.cedcr.cz. Základní informace jednotlivých insolvencí obsažených ve výpisech jsou:
Spisová značka insolvence
Jméno dlužníka
Rodné číslo dlužníka
Adresa dlužníka
Stav řízení
Datum zahájení
Datum ukončení
Odkaz na detail insolvence (pouze v PDF exportu)
Spolu s výpisem insolvencí popsaným v tomto článku získáte také výpis z centrální evidence exekucí a registru plátců DPH. Pokud vás zajimá podrobný popis, co ostatní registry nabízejí, pak si přečtěte další naše články zaměřené na jednotlivé evidence zvlášť.
Centrální evidence exekucí - info zde
Registr plátců DPH - info zde

Které informace v registru nenajdete

Existují informace, které není možné v insolvenčním rejstříku zobrazit. Může se jednat o citlivé dokumenty, které by mohly mít negativní dopad na průběh insolvenčního řízení. Tyto dokumenty jsou zveřejňovány až v průběhu řízení. Dále není možné v insolvenčním registru dlužníků vyhledat subjekty, proti kterým bylo zahájeno konkursní či vyrovnací řízení před 1. lednem 2008.

Kdy jsou záznamy mazány

Znepřístupnění informací ohledně insolvenčního řízení v registru dlužníků IR je dáno přímo zákonem, který nařizuje automatické vyškrtnutí dlužníka ze seznamu dlužníků po uplynutí 5 let ode dne, kdy bylo insolvenční řízení řádně ukončeno (např. díky úspěšnému oddlužení). Po uplynutí této doby také přestane být záznam o dlužníkovi v insolvenčním registru přístupný veřejnosti, ovšem soudy a insolvenční správci k těmto záznamům budou mít přístup navždy. Záznam v evidenci dlužníků IR zůstává tedy ještě dlouhou dobu po ukončení insolvence a výpis z tohoto dlužnického registru nese stejnou váhu jako například výpis z centrální evidence exekucí, neboť záznamy v IR jednoznačně napovídají, že vyhledaný subjekt má nebo měl problémy se svými závazky a je dobré dbát zvýšené obezřetnosti v souvislosti s vyhledaným subjektem. Informace z insolvenčního registru jsou dle našeho názoru nedílnou součástí informací o finančním stavu dlužníka, což je také jeden z předních důvodů, proč je i náhled do toho registrou součástí našich výpisů z centrální evidence dlužníků.

Vše o insolvencích

Insolvence je velmi komplexní problematika. Zajímáteli se o insolvenci více, doporučujeme si přečíst následující článek, kde popisujeme, co insolvence ve skutečnosti znamená, jak se lze do insolvence dostat a jaké druhy insolvence existují.