Exekuce vs insolvence

Exekuce je soudem vynucené splacení dluhů. Jedná se většinou o krajní případ, kdy dlužník ztratil schopnost splácet své závazky (např. neschopnost splácet své půjčky).
V takovém případě je proti dlužníkovi zahájeno exekuční řízení v rámci něhož může být zabaven majetek soudním exekutorem, který byl soudem pověřen tuto exekuci vykonat.
Exekuce může být uvalena jak na fyzickou, tak právnickou osobu. Celkový počet uvalených exekucí na jednu osobu není omezen.
Insolvence je zjednodušeně stav, do kterého se dlužník dostal svou neschopností platit své závazky (podobně jako u exekuce, ale jedná se o úplně jiný druh stavu, než když se osoba nachází v exekuci. Viz. dále). Dlužníkem může být opět jak fyzická, tak právnícká osoba (firma).
Odborně se jedná o druh soudního řízení, jehož výsledkem je osvobození dlužníka od povinosti nadále platit své dluhy (nebude tedy nadále splácet ani své exekuce).
Insolvence může vzniknout až po podání návrhu (od konkrétního dlužníka) na příslušný soud. Pokud je dlužníkovi schváleno oddlužení, pak kryje pohledávky od všech věřitelů.
Pokud je dlužníkovi schválena insolvence, pak je nadřazena exekuci. Znamená to tedy, že exekutor nadále nesmí vymáhat po dlužníkovi jakékoli pohledávky a nesmí provádět žádné akce v souvislosti s vymáháním (např. zabavit majetek či sáhnout na peníze v bankovním účtu dlužníka).
Po schválení insolvence dlužníka již nesmí být exekuční příkaz soudním exekutorem ani vydán. Splátkový kalendář stanovený na začátku oddlužení má absolutní přednost před splácením exekucí a dlužník tak hradí pouze částku domluvenou ve splátkovém kalendáři a to až do ukončení oddlužení.
V průběhu oddlužení by se dlužník měl vyvarovat vytváření nových závazků, které není schopen hradit. Může vytvářet pouze takové závazky, které bude schopen hradit. Pokud v průběhu nově vytvořeného závazku vzniknou další dluhy, tak mohou být vymáhány exekučně, bez jakéhokoli omezení a nejsou podřízeny dříve schválené insolvenci.
Jinými slovy musí dlužník nově vytvořené dluhy splácet v plné výši a tyto splátky se nezapočítávají do splátkového kalendáře již schválené insolvence.
Pokud dlužník nové dluhy přestane hradit (úmyslně či neúmyslně), tak tyto dluhy můžou být předmětem nově vzniklého excekučního řízení na jehož základě dojde ke zrušení předešlého oddlužení (insolvence).
Tím dojde k obnovení všech exekucí a dlužník bude muset opět začít hradit všechny své předešlé závazky. Exekutor bude moci opět provádět všechny úkony v souvislosti s úspěšným vykonáním exekuce.
Pokud existují záznamy jednotlivých exekucí, pak je přínos jasný. Počet exekucí konkrétního dlužníka vyjadřuje v jisté míře větší hodnotu nespolehlivosti ve věci plnění svých závazků.
Pokud ovšem dlužník nemá vedeny žádné záznamy probíhajících exekucí, pak může být tato nespolehlivost na první pohled skryta, neboť se může nacházet v insolvenci (a o tomto faktu se např. nebude vědět).
Záznam v insolvenčním rejstříku totiž také znamená, že dlužník nebyl schopen splácet své závazky (i přestože v CEE neexistují žádné záznamy exekucí).
Záznamy v insolvenčním rejstříku jsou mazány po 5 letech, proto je možné vidět, zda má/měl dlužník finanční problémy či nikoliv. Uživatel, který si včas vyhledá tyto informace (např. přes naší aplikaci), může pak všechny tyto informace zohlednit např. při hledání nového nájemníka.