Mobiliární exekuce je zjednodušeně zabavení movitého majetku dlužníka. Movitá věc lze být jednoduše chápána jako něco, co můžeme fyzicky přestěhovat či přenést z jednoho místa na druhé. Všechny tyto movité věci může exekutor zabavit, pokud se domnívá, že patří dlužníkovi. Může tedy takto zabavit i věci, které se nacházejí i na jiné adrese, než je adresa trvalého bydliště dlužníka.
Dlužník o exekuci není předem informován a bývá tak často překvapením, že se u dlužníka objeví exekutoři (či tzv. vykonavatelé), kteří jdou zabavit majetek, bez předchozího upozornění. Pokud dlužník není v objektu zastižen, pak může exekutor nechat vyměnit zámky a do prostorů vstoupit svévolně. Zabavené věci jsou polepeny nálepkou "exekučně zabaveno" a poté jsou převezeny do skladu a po 30 dnech prodány v dražbě.
Pokud zabavená věc dlužníkovi nepatří, pak je možné podat námitku exekutorovi. V rámci námitky musí dlužník doložit vlastnictví věci jinou osobou. V případě, že exekutor námitku zamítne, pak musí majitel věci zaslat do 30 dnů písemný návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Žádost o vyřazení ze soupisu je právním úkonem a je třeba tento návrh připravit nejlépe za pomoci advokáta. V běžném životě je však dokázání vlastnictví velmi obtížnou a komplikovanou skutečností a často se vlastnictví nepodaří dlužníkovi vůbec dokázat.
Je běžným případem, že je zabaven majetek osob, které jsou s dlužníkem v přímém kontaktu. Např.: rodiče, sourozenci, ale také i majitelé nemovitostí, kteří pronajímají prostory dlužníkovi.