Exekuce nemovistosti

Jednou z možností, jak umořit dluh je zástava a následný prodej nemovitosti dlužníka. Exekutor může zastavit i nemovitost, ve které dlužník aktuálně pobývá a v závislosti na velikosti dluhu může nakombinovat více způsobů, jak od dlužníka získat prostředky k zaplacení pohledávky (např.: srážky ze mzdy + prodej nemovitosti, atd.). V tomto případě se podíváme, jak probíhá exekuce nemovitosti (prodej nemovitosti).

Průběh exekuce nemovitosti

Exekuční příkaz - na nemovitost je vydán exekuční příkaz a dlužník je vyzván, aby neprováděl žádné majetkové změny. Do 15 dnů od doručení exekučního příkazu musí dlužník nahlásit všechny vady nemovitosti. Dlužníkovi reálně hrozí, že o svou nemovitost přijde při veřejné dražbě. V tomto okamžiku se však prodeji nemovitosti dá ještě předejít a to primárně tak, že dlužník zaplatí celou vymáhanou částku či případně může předložit jinou nemovitost, kterou si přeje zpeněžit namísto aktuálně zastavené. Příkaz k prodeji je zanesen do katastru nemovitostí.
Nacenění nemovitosti - exekutor musí stanovit cenu, ze které bude vycházet při veřejné dražbě. K tomuto účelu stanoví soudního znalce, který vypracuje posudek na vybranou nemovitost a stanoví odhad obvyklé ceny. Obvyklá cena je chápána jako cena, za kterou se nemovitost tohoto typu aktuálně pohybuje na trhu. Dlužník je povinen umožnit exekutorovi ohledání nemovitosti (prohlídka nemovitosti). V případě potřeby si exekutor může nechat zjednat přístup i za pomoci policie.
Na základě odhadu exekutor vydá usnesení, ve kterém rozhodne o obvyklé ceně nemovitosti (včetně příslušenství). Nemovitost může být i v době exekuce zatížena věcným břemenem, či v ní mohou bydlet nájemníci. Exekuční dražbou tyto skutečnosti nijak nezanikají a případní zájemci o nemovitost by měli být o těchto skutečnostech informováni.
Nařízení dražby - exekutor na základě odhadu vydá pravomocnou cenu nemovitosti a tzv.: dražební vyhlášku, kde určí datum a čas dražby nemovitosti. Vyvolávací cena dražby je v tomto případě určena zákonem. Výše vyvolávací ceny se řídí podle následující tabulky:
1. kolo dražby: 2/3 (cca 67%) obvyklé ceny
2. kolo dražby: 50% obvyklé ceny
3. kolo dražby: 40% obvyklé ceny
4. kolo dražby: 30% obvyklé ceny
5. kolo dražby: 25% obvyklé ceny
Dražbu je možné uskutečnit klasickým způsobem či elektronicky pomocí dražebního portálu. Minimální cena dražby je určena tabulkou výše. Maximální cena stanovena není a záleží na přihazujících. Vítěz dražby je ten, který učiní nejvyšší nabídku (a byl proveden příklep).
Po vydražení je vydáno tzv.: usnesení o příklepu a nemovitost musí dlužník opustit. Pokud dlužník nespolupracuje a nemovitost neopustí, pak bude pravděpodobně přistoupeno k exekučnímu vystěhování.
Převod vlastnického práva - k převodu vlastnického práva nedochází automaticky po ukončení dražby. K uskutečnění převodu je nutné splnit několik podmínek:
byl udělen příklep a vydáno usnesení o příklepu
nejvyšší podání bylo zaplaceno
uplynula lhůta pro nabídku předražku (předražka je jeden z možných typů dražby).
Poté je možné provést zápis vlastnického práva (pokud nebylo podáno odvolání proti usnesení o příklepu či o předražku).

Exekutorské zástavní právo

Jedná se o podstatně mírnější variantu, něž je samotný prodej nemovitosti v dražbě. Exekutor v tomto případě nemovitost "pouze" zastaví a dlužník může nemovitost nadále využívat. Pohledávka tedy není nemovitostí uspokojena přímo. Důvodem této zástavy je spíše nátlak na dlužníka, aby v co nejkratší době splatil svůj dluh, neboť v opačném případě bude nemovitost prodána. Informace o zástavě je podobně jako v předchozím případě (příkaz k prodeji) zanesena do katastru nemovitostí. Pokud je exekuce ukončena splacením dluhu, pak je záznam z katastru vymazán.

Jak se dozvědět o exekuci?

Exekuce vedené soudními exekutory jsou na základě vyhlášky zaznamenávány v centrální evidenci exekucí. Výpis z této databáze zprostředkováváme spolu s informacemi z dalších dlužnických registrů (insolvence + nespolehliví plátci DPH). Online tak získáte velmi komplexní přehled o stavu dlužníka. Počet exekucí v populaci každoročně roste a výpis z dlužnických registrů je tak dobrým nástrojem pro jejich odhalení. Anonymní lustraci jakékoli osoby provedete vyplněním úvodního formuláře na www.cedcr.cz